Irak krigen og dens følger
Foredrag fra Irak og Afghanistan: Sognepræst Peter Sporleder, der har været udstationeret som feltpræst i Irak og Afghanistan, vil fortælle om sin gerning som feltpræst, sine oplevelser og sit syn på krigen i Irak.Foredraget Det grønne område - Lokale Nyheder. Læs mere på dgo.dk.
Terrortiltalt parat til kamp for Taleban : Tiltalt i terrorsag fra Glasvej siger, at han identificerer sig med blandt andet Hamas og Hizb ut-Tahrir. Politiken - Indland. Læs mere på politiken.dk.
Irak-soldater støtter Obama: Barack Obama slår rivalen og krigshelten John McCain, når det kommer til kampagnebidrag fra amerikanske kampsoldater Ekstra Bladet - Nyheder. Læs mere på ekstrabladet.dk.
Operation Tvungen Fred: WeekendAvisen - Samfund. Læs mere på weekendavisen.dk.
Krigsforfatter kommer til Fagfestival: Norske Åsne Seierstad skal fortælle om sine nyeste projekter til Deadline-værten på DR2 Kurt Strand. Hun er blot én brik i Fagfestivalens enorme puslespil af et program. Journalisten.dk - Forside. Læs mere på journalisten.dk.
Britiske tropper ud af Irak i 2009 : Ved udgangen af 2009 vil de britiske tropper være trukket helt hjem fra Irak. Det skriver den engelske avise The Daily Telegraph, som har talt med højtstående personer i det britiske forsvar. Nyhedsavisen - Verden. Læs mere på avisen.dk.
Mange ofre i Georgien, men kun én vinder : Kun Rusland er gået styrket ud af konflikten i Kaukasus - i hvert fald på kort sigt. Men både Georgien, Vesten, EU og NATO taber indflydelse og prestige Information - Samfund. Læs mere på information.dk.
Soldater støtter Obama frem for McCain: De amerikanske soldater vil hellere donere penge til en sort Harvard-jurist end til en tidligere krigsfange. Politiken - Forsiden. Læs mere på politiken.dk.
Imperialismen og krigen i Kaukasus (2): Det gælder nu om at få situationen til at lande. Det sker ikke ved at genopfriske koldkrigsretorikken og den anti-russiske propaganda Arbejderen - Debat: Nyhedskommentar. Læs mere på arbejderen.dk.
Sidste nyt
Artikler